Ha nem egyforma a két pupilla

A pupilla alakja az egészséges szemben szabályos kerek. Veleszületett fejlődési rendellenességek, zöld hályog, gyulladás vagy mechanikai sérülés hatására a pupilla alakja és mérete eltérhet az átlagostól. Amennyiben a két szem fénytörése között jelentős eltérés van, úgy a rövidlátó szem pupillája tágabb az ellenoldalihoz képest. Ezért kiemelendő fontosságú a két szem közötti esetleges dioptriakülönbség kizárása is.

Ha vizsgálatra van szükség

Amikor a pupillát vizsgáljuk, figyelünk a két szembogár alaki és méretkülönbségére. Emellett azt is megvizsgálja az orvos, hogy miként reagál a pupilla fényre, illetve közeli tárgy nézésekor miként változik a mérete. A pupilla mozgatását a szivárványhártya apró izmai végzik. Külön izom felelős a tágulásért és a szűkülésért. Ha a pupilla nem mozog megfelelően, azért magukat az izmokat, vagy a beidegzésükért felelős idegeket, pályákat, gerincvelőt, agytörzsi központot ért hatás okolható. Ezért amenynyiben a pupillák mérete között eltérést találunk, mindenképpen indokolt a szemészeti, neurológiai vizsgálat.

Nem biztos, hogy kóros

A két pupillánk általában azonos tágasságú, ha azonos mennyiségű fény éri. Tévedésekhez vezet, ha nem vesszük figyelembe, hogy aszimmetrikus megvilágításnál a két szemünket ért inger más, így két szemünk pupillatágassága sem lesz azonos. Nagyon csekély eltérést nem feltétlenül tartunk kórosnak. Bizonyos szemcseppek, orrcseppek, gyógyteák, növényvédő szerek, egyes gyógyszerek fogyasztása után kitágul a pupilla. Nagyon kis eltérés teljesen egészséges gyermekeknél is észlelhető lehet, körülbelül minden hatodik emberben van jelen minimális eltérés a két oldal között. Természetesen mindig fontos a komoly betegség kizárása; ebben a korábban készült fotók tanulmányozása is sokat segíthet a szakembernek.

Forduljunk orvoshoz!

Az eltérő méretű pupillák (latinul: anisocoria) hátterében egészen banális ok, de akár életveszélyes kórkép is állhat. Ha ezek bármelyike (hirtelen észleljük, levertség, fejfájás, hányinger, hányás, eszméletvesztés, rossz közérzet, a fejet, a nyakat, a törzs felső részét érintő sérülés, más agyidegek érintettsége, kettős látás, látásromlás vagy szemfájdalom) társul a tünetekhez, haladéktalanul keressünk fel szakembert!

Mi is az a pupilla

A pupilla a szivárványhártyánk (latinul iris) közepén elhelyezkedő kerek nyílás, melynek mérete főként a környezeti fényviszonyoktól függ. Szürkületben, amikor kevesebb fény éri a szemünket, a szembogarunk kitágul, így még több fény jut a szemünkbe, segítve ezzel a képalkotást. Közelre fókuszálva, illetve amikor a szemünket erős fényinger éri, a pupillánk egészen kicsire, szinte tűhegynyire is összeszűkülhet. Az átlagos pupillaátmérő 2–5 mm között van; ugyan olyan fényviszonyok között a világosabb szeműek és a fiatalabbak pupillája valamivel tágabb lehet.

Baba Patika 2014

Megjelent itt: Cikkek