A kötőhártya-gyulladás annak a laza hártyának a gyulladása, amely a szemgolyót és a szemhéjakat borítja. Gyakran nagyon látványos tünetekkel jár, bármelyik életkorban megjelenhet, a szemészeti panaszok 30%-ánál ez található a háttérben. Általában vírusok, baktériumok okozzák.
A mechanikai erő, a dörzsölés hatására a kötőhártya még irritáltabb lesz, így jobb, ha nem engedjük, hogy a szeméhez nyúljon a gyermek. Sűrű kézmosással, külön kéztörlő használatával megelőzhetjük a fertőzés terjedését. Elkaphatjuk tömegközlekedéskor, uszodában.
Ha csupán a kötőhártya érintett, a folyamat sokszor önszabályozó, magától meggyógyul. A váladékot tiszta, forralt, majd lehűtött vizes vattakoronggal mossuk le. Amennyiben a szemész antibiotikum-tartalmú szemcseppet rendel, átlagosan 1 hétig kell használni, ennyi a gyógyulási idő. Minden érintett betegnek legyen külön szemcseppje, még rokonok se osztozzanak rajta, hiszen mind a vírusos, mind a bakteriális kötőhártya-gyulladás fertőző. A gyulladás kimenetele függ a kórokozó típusától és a páciens immunológiai állapotától. Mindenképpen mutassa meg szakembernek gyermekét, ha nagyon bepirosodik, beduzzad vagy fájdalmassá válik a szem, ha látásromlás lép fel, ha a gyermek általános közérzete romlik, illetve ha a felírt kezelésre 3 nap után sem mutatkozik javulás.
Az árpa gyakran jelenik meg a szemhéjszélen, arra hajlamos egyéneken sokszor kiújulhat. A hajlam mellett a krémek és a poros környezet is szerepet játszhat kifejlődésében. Amíg gyulladásos bennéke el nem kezd ürülni, nem fertőző, a gyermek közösségbe mehet. Szerencsés esetben nyom nélkül gyógyul, magától. Ha gyulladt, párakötéssel segíthetjük a genny kifakadását, melyet elég éjszakára felhelyezni. Ritkán fájdalmatlan kis csomó marad vissza, ha esztétikailag zavaró, tartalmát a szakember kiüríti.
Baba Patika 2014